Otázka: Dobrý den, měl bych rychlý dotaz. Jsem klasický zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Dostal jsem ale zároveň nabídku pomoct s editací textů, bylo by to párkrát za měsíc za pár stovek korun. Spíše to budou tedy nižší tisíce korun za měsíc, někdy možná ani to ne. Je to něco, kvůli čemu si musím vyloženě zakládat živnost? Nebo to spadá to nahodilých příjmů? Stejně tak si nejsem jistý, jak jsou na tom honoráře, když mě občas požádají v časopisech o psaný komentář, za který dostávám rovněž pár stovek korun. Děkuji za případnou reakci, s pozdravem OR.

Odpověď: Pokud nemáte živnost a pokud Vaše příjmy mimo HPP nepřekročí 6.000 Kč/rok (od 1.1.2023 20.000,-- Kč/rok), jedná se o osvobozený příjem. Pokud jsou vyšší, musíte podat přiznání a příjmy zdanit. Pokud živnost máte zdaňujete pžíjmy dle §7. (Jestli živnost musíte mít či nikoli, není předmětem tohoto fóra).    Příspěvky autora Vám praděpodobně sráží plátce daně. Příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10.000,-- Kč.  
Otázka: Dobrý den, lze mít v případě práce na HPP - hrubá mzda cca 15840,- - vedeno OSVČ jako vedlejší? Bylo mi řečeno něco o doplacení do minima (předpokládám u zaměstnavatele, ale nevím, jak to bylo myšleno). Výhodnější by pro mě bylo mít podnikání jako vedlejší, ale nesplňuji podmínku minimální mzdy. Pochopila jsem, že u zaměstnavatele doplatím nějakou částku, abych nemusela mít OSVČ jako vedlejší a odvádět zálohy. Předpokládané příjmy jako OSVČ jsou zhruba 200 000,- za rok (výdaje paušál 60%).

Odpověď: Pokud máte HPP na méně než 40 hodin týdně (jinak by Vaše mzda nusela činit 17.300), můžete se ze zaměstnavatelem dohodnout, že odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění provede z minimální mzdy (to je to doplacení do minima). Příjem OSVČ je vedlejší. Musíte podat přehledy na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, ale z uvedené částky sociální zabezpečení platit nebudete, zdravotní pojištění platíte vždy. 
Otázka: Dobrý den. V roce 2022 mně firma postavila pergolu. Bohužel jsme nesepsali smlouvy. První platbu nám firma vyfakturovala. Další platby, které byly z konta, byly bez fakturace. Jedná se o částku vyšší 200 000 Kč. Požaduji teď v roce 2023 na všechny platby faktury. Je povinností firmy faktury vystavit? Nedopustila se firma příjmu, který nepřiznala finančnímu úřadu? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Firma je povinna vystavit daňový doklad (fakturu) nejpozději do 15 dnů ode dne zdanitelného plnění. 
Otázka: Dobrý den, dovolím si dotaz: OSVČ, rezident ČR, vykonávala v roce 2022 závislou činnost na Slovensku. Slovenský zaměstnavatel mu provedl roční zúčtování daně s tím, že mu vrátí v plné výši stržené zálohy na daň z příjmu z této závisle činnosti. Je nutné tyto příjmy ze závislé činnosti na Slovensku zahrnovat do přiznání k DPFO 2022 v ČR?

Odpověď: Platy, mzdy a jiné podobné odměny, které pobíráte na Slovensku, podléhají zdanění jen na Slovensku, pokud zaměstnání není vykonáváno v České republice. Je-li zaměstnání vykonáváno i v ČR, mohou být odměny přijaté za ně zdaněny v ČR. Pokud pracujete pouze na Slovensku, příjmy se ze zdanění vyjímají, daňové přiznání v ČR nepodáváte.
Otázka: Dobrý den, prosím Vás, mohla bych se zeptat, důchodce, který není OSVČ ani zaměstnanec, měl v roce 2022 příležitostný příjem z prodeje dřeva 980 tisíc a z pronájmu 40 tisíc, měl se registrovat k DPH? Pokud by se ho netýkalo přechodné ustanovení. Moc Vám předem děkuji za radu.

Odpověď: Ne, limit pro plátce je 2 mil. Kč.  
Otázka: Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda můžu jako zaměstnanec nějakým způsobem ověřit zda naše účetní uplatnila všechny daňové slevy, pro které jsme jí dodala podklady (např. životní pojistka) S přátelským pozdravem Macháčková

Odpověď: Nechte si předložit vyúčtování daně ze závislé činnosti.
Otázka: Dobrý den, jsem živnostník ,neplátce DPH. Vystavil jsem faktury do Německa. můžu tento příjem zahrnout celkového příjmu podle paragrafu 7 a uplatnit paušální výdaje.

Odpověď: Pokud nevedete účetnictví (podvojné), zdaňujete příjem, nikoli vystavenou fakturu. Pokud tedy došlo k úhradě, příjmy zahrnete do §7 a zdaníte. 
Otázka: Moc vás zdravím, Defacto od svých 20 žiju a pracuji mimo ČR. Jsem odhlášen od zdravotního, sociálního a jediné co mám je stále trvalé bydliště. Kdykoliv se vracím ( 1 max 2 krát za rok ), tak samozřejmě se přihlašuji zpět aby z toho nebyl problém. Nicméně v ČR jsem vlastně nepracoval, nepracuji a jenom jednou za rok když přijedu tak si dám nějaké malé peníze na český účet abych zvládl platit důchodové připojištění a měl nějaké ty peníze během návštěv domova. Dělám to tak, protože opravdu momentálně nemám plán se přestěhovat domů. Nicméně to neznamená, že někdy v delší budoucnosti se tak nestane. Na přilepšenou jsem od Ledna 2022 začal pomalinku investovat přes Patrii do fondů a akcií. Tento měsíc jsem od nich obdržel dokumenty pro případ daňového přiznání. Jediný příjem o který se jedná a který by se podle mého měl danit je kreditní úrok ( cca 0.67czk). Teď jsem v situaci, že nevím jestli mám dát daňové přiznání či ne. Dekuji velice za pomoc

Odpověď: Ne, v tomto případě přiznání nepodáváte.
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak budu fakturovat elektroinstalační práce na rodinném domku soukromé osobě na Slovensko. Jsem plátce DPH. Děkuji Kremlová

Odpověď: Pokud nevyužijete zvláštní režim jednoho správního místa (OSS), musíte se ke dni poskytnutí služby registrovat jako plátce DPH na Slovensku a tam DPH vypořádat. OSS řeší §110a a následující. V principu se neregistrujete na Slovensku, ale v ČR, na dokladech uvádíte slovenské DPH a DPH platíte v EUR v ČR. Státy EU si pak jednotlivé daně mezi sebou převedou.
Otázka: Dobrý den, přecházím z plátce DPH na neplátce. Neplátcem jsem se stala ke 25. dni v měsíci. Dodavatel mně vystavil fakturu za všechna uskutečněná plnění v daném měsíci s datem vystavení a uskutečnění k poslednímu dni v měsíci, kdy už plátcem DPH nejsem. Nemohu si už v tomto případě žádnou DPH uplatnit? Například nějakým částečným odpočtem? Týká se to přijatých služeb ze zahraničí a z tuzemska. Děkuji za odpověď

Odpověď: Pokud je na dokladu uskutečnění zdanitelného plnění po 25, nemůžete již DPH uplatnit.
Otázka: Dobrý den, chci si otevřít živnost vedlejší při zaměstnání. Vím, že zisk z vedlejší činnosti by neměl přesáhnout příjem v zaměstnaní, aby se pak vedlejší činnost nestala činností hlavní. Jenom nevím, zda se to týká mzdy hrubé nebo čistého zisku. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

Odpověď: Pokud máte příjem ze zaměstnání, bude pro účely sociálního pojištění příjem ze živnosti vždy vedlejším příjmem. Na ostatní pojištění a daně to nemá vliv.
Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na otázku ohledně daňové slevy na dítě. Za rok 2022 jsem byla zaměstnaná u dvou zaměstnavatelů na sobě navazujících, ale jeden mi slevu na dítě uplatnil a druhý, i přes odevzdání dokumentů a vyplnění prohlášení, bohužel ne. Daně si za ten rok budu podávat elektronicky. Ráda bych věděla, zda mi tedy za ty měsíce, kdy mi to zaměstnavatel neuplatňoval, bude vrácen přeplatek? Nebo s tím bude problém? Děkuji

Odpověď: Pokud splňujete podmínky pro uplatnění slevy na dítě, není problém si je dodatečně uplatnit.
Otázka: Dobrý den, Tento měsíc mi do výplaty daly bonus který neměl být původně mě. (20 110 kč ) Díky bonusu moje hrubá mzda byla 49 032 kč . Zaměstnavatel zjistil že udělal chybu a vyplatil mi bonus neprávem. A ted chce po mě poslat 20 110 kč zpět v čistém. To že jsem dostal vyší hrubou mzdu zaplatil jsem vyší daně než normálně platím. Moje výplata měla být cca 23000 kč a když odešlu peníe které po mě zaměstnavatel požaduje moje výplata bude za tento měsíc 18000 kč . Jak postupovat v této situaci ? Mám právo na nějaký finanční bonus za to že jsem poškozený ? Předem vám děkuji za odpověd !

Odpověď: Zaměstnavatek je povinen opravit celý výpočet Vaší mzdy. Pokud jste dostal 20.110,-- Kč v hrubém rozhodně po Vás nemůže požadovat vrácení 20.110,-- kč v čistém. Po provedení opravy si zkontrolujte výplatní pásku. Vráti musíte rozdíl mezi čistými mzdymi.
Otázka: Dobrý den, chci se zeptat. Kolega nyní našel přijaté faktury z roku 2020 od firmy Pinterest, kde je využita reverse charge a my jsme plátci DPH. Mohu se zeptat jak se to bude nyní účtovat? Když jsou doklady dva roky staré. Děkuji moc

Odpověď: Jedná li se o nevýznamnou částku, zaúčtujte na běžný účet tak, jako by nešlo o fakturu z uzavřeného období a vyčleňte na ř. 40 daňového přiznání. Jedná se o náklad neovlivňující základ daně s tím, že můžete podat dodatečné daňové přiznání za rok 2020. Jedná li se o významnou částku, účtujte na účet 426.
Otázka: Dobrý den, mám dotaz, zda pokud u zaměstnavatele pracuje zaměstnanec na DPP např. od září a v listopadu přechází (navazuje) na HPP je nutné dávat zaměstnanci k podpisu znovu Prohlášení poplatníka nebo je platné to, které podepsal již v září na DPP? Děkuji Vídeňská

Odpověď: Prohlášení znovu podepisovat nemusíte. 
Otázka: Dobrý den, K 1.10. jsem se stala plátcem DPH , vždy jsem daňové přiznání řešila paušálním výdajem, abych nemusela vést agendu výdajů, nyní z důvodu, že jsem se stala plátcem DPH povedu daňovou evidenci od 1.10. ale nevím jak to následně vyřešit s daňovým přiznáním. Pokud bude výdělek za rok 2022 pod 2 mil. Kč, tak stále mohu uplatnit paušální výdaje nebo musím zahrnout za poslední 3 měsíce do daňového přiznání i tuto evidenci? Děkuji

Odpověď: Musíte se rozhodnout, co je výhodnější. Kombinace není možná. Buď uplatníte skutečné výdaje, nebo paušální výdaje. Plátcovství DPH ani celkový příjem nemá vliv na způsobu uplatnění výdajů (je omezena výše paušálních výdajů dle §7 odst. 7 pro živnosti 60% z příjmú, maximálně 1.200.000,-- Kč a pro řemeslné živnosti 80% z příjmů, maximálně 1.600.000,-- Kč). Za období, kdy jste plátcem DPH se do příjmů počítá částka bez DPH.
Otázka: Dobrý den, Chtěl bych zeptat, zda peníze pro Fyzickou osobu získané z výkupu železa, apod. Spadáji pod příležitosti příjem. Dále zda je zde hranice 30 000 Kč pro následné zdanění.. Předem děkuji

Odpověď: Jedná se o příje dle §10/1 písmeno a). Osvobozen je příjem do 30.000,-- Kč za kalendářní rok.
Otázka: Dobrý den. Za minulý rok OSVČ mi vznikly vysoké měsíční zálohy na sociální a zdravotní (cca 40 000 / měsíc). K 31.5.2022 jsem přerušil OSVČ a registroval jsem se na ÚP. Pokud si do konce roku najdu zaměstnání, jak to bude s výší záloh? Zaplatí za mě zaměstnavatel minimum a zbytek budu muset doplácet, nebo už se mě to netýká?

Odpověď: Pokud jste na úřadu práce a máte přerušené podnikání, zálohy neplatíte. Pokud budete zaměstnán, zálohy za Vás odvádí zaměstnavatel z Vaší mzdy. Pokud je mzda alespoň ve výši minimální mzdy, další zálohy neplatíte. Pokud by mzda byla nižší, doplácíte si zdravotní pojištění dle vyměřovacího základu ve výši minimální mzdy.
Otázka: dobrý den, kamarád si založil volnou živnost, je plátcem DPH. Montuje konstrukce, solární panely na střechy. Není v rozporu s podnikáním? tedy že provádí tuto živnost? A může fakturovat firmám (plátcům DPH) s přenesenou daňovou povinností? Když se jedná o přípravné práce pro solární elektrárnu. Děkuji

Odpověď: Montáž solárních panelů patří do kódu číselníku CZ-CPA 43.21.10 Elektroinstalační práce. Přenesená daňová povinnost pro plaátce DPH je správně. Jestli tuto činnost může vykonávat není předmětem tohoto daňového a účetního fóra. Obraťte se na živnostenský úřad.
Otázka: Dobrý den, 31.5.2022 přeruším OSVČ. V dalším měsíci však ještě mohu mít nějaké výdaje související s podnikáním. Mohu si je nějakým způsobem zahrnout do výdajů , až budu v příštím roce podávat přiznání? Co když mi někdo vystaví např zpětně fakturu s datumem, kdy jsem ještě podnikal? (I když peníze bych reálně platil už jako nepodnikající).

Odpověď: Přerušení podnikání má vliv na to, že od 31.5.2022 nesmíte vykonávat činnost. netýká se to příjmů a výdajů. Ty mohou nabíhat i po přerušení podnikání. Přerušení podnikání nemění nic na tom, že zdaňovacím období je ve Vašem případě kalendářní rok. V daňovém přiznání, které budete podávat v roce 2023 za rok 2022 uvedete veškeré příjmy a výdaje za rok 2022 . které se týkají vaší podnikatelské činnosti. Dále, pokud nezahájíte do termínu pro podání přiznání činnost, uvedete i pohledávky a závazky, které nebyly uhrazeny do 31.12.2022.  
Otázka: Dobrý den, Ráda bych se zeptala na situaci, jak to chodí při přechodu z daňové evidence na vedení účetnictví? Ráda bych věděla, jakou případně u Vás má hodnotu konzultace ohledně přechodu, případně zpracování celého přechodu a následné vedení účetnictví. Případně Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď: S problematikou přechodu z daňové evidence na vedení účetnictví i se samotným vedením účetnictví se na nás můžete obrátit. Účetnictví zpracováváme v programu Premier. Přechod z daňové evidence na účetnictví řeší Příloha č. 3 k zákonu č. 586/1992 Sb. 1. Základ daně se ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví, zvýší o hodnotu zásob a cenin, hodnotu poskytnutých záloh s výjimkou záloh na hmotný majetek, hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem. 2. Základ daně se ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví, sníží o hodnotu přijatých záloh, hodnotu dluhů, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Jedná-li se o plátce daně z přidané hodnoty, rozumí se pro účely tohoto postupu hodnotou dluhu hodnota bez daně z přidané hodnoty; byl-li uplatněn odpočet daně z přidané hodnoty, hodnotou pohledávky se rozumí hodnota bez daně z přidané hodnoty, byla-li splněna daňová povinnost na výstupu. Základ daně se ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví, nezvýší o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem, jedná-li se o pohledávky, které v době vedení daňové evidence byly za dlužníkem uvedeným v § 24 odst. 2 písm. y).
Otázka: Společník odchází do důchodu a podíl prodává. Bude odkupovat osobní automobil, který používal. Jaké jsou podmínky prodeje? Musí být cena prodávaného auta doložená nějakým autobazarem, a tato cena se bude přibližně shodovat s prodejní cenou za jakou firma auto prodává společníkovi? Nebo si stačí dohodnou cenu mezi sebou: firma - společník? Co v případě že prodejní cena bude podstatně nižší než cena tržní?

Odpověď: Vzhledem k tomu, že automobil prodáváte spojené osobě (§23/7 zákona 586/1992 Sb.), musíte automobil prodat za cenu obvyklou na trhu. Doporučuji odhad soudního znalce.
Otázka: Dobrý den, kamarád je OSVČ (truhlář) a svoje podnikání řeší přes paušální daň. Vedle toho pronajímá byt. Musí na tento byt podávat samostatné daňové přiznání s tím, že vyplní pouze přílohu č. 2 nebo musí vyplnit celé daňové přiznání bez svého podnikání? Pokud ano, může ze základu daně z pronájmu odečítat odpočitatelné položky? Moc děkuji

Odpověď: Pokud příjem z nájemného přesáhne 15.000,-- Kč za rok, nemůže mít paušální daň. Do 15.000,-- Kč se k těmto příjmům nepřihlíží.
Otázka: Dá se uplatnit v přiznání k DPPO paušální daň na auta dle § 24 zt, kde by vznikla ztráta. (příklad HV zisk 10 tisíc mínus odečet paušál na auta 90 tisíc - výsledek ztráta 80 tisíc) A mohu tuto ztrátu 80 tisíc odečíst v dalších letech kde bude HV zisk?

Odpověď: Ano, při splnění ostatních podmínek uvedených v§  24 zt.
Otázka: Dobrý den, v lednu a únoru 2021 jsem pracoval na HPP, v březnu pracovní poměr skončil a já se stal OSVČ přihlášený k paušální dani. Budu muset za rok podávat daňové přiznání kvůli prvním dvěma měsícům, nebo vážně nebudu muset díky paušální dani dělat nic, jak je zamýšleno? Díky

Odpověď: Nesplňujete podmínky § 7a odst. 1, písmeno a, zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Pro rok 2021 nemůžete paušální daň použít a podáváte daňové přiznání.
Otázka: Dobrý den, provozuji jeden nekomerční web, který je přínosný pro komunitu několika tisíc lidí, kteří ho denně zadarmo využívají. Mám s tím nějaké drobné finanční náklady, tak jsem na web napsal číslo účtu aby mi lidé, kteří budou chtít, mohli přispět na provoz. Za rok přispěje pár jednotek lidí - každý po pár stovkách (v součtu jednotky tisíc) a to mi náklady pokryje. Jiné příjmy z webu nemám, web není provozován za účelem zisku. Jak je to s daněním tohoto typu příjmu? Je možné to brát jako dar (15000Kč v součtu rozhodně nedosahuje), který není potřeba danit/uvádět do daňového přiznání jako příjem?

Odpověď: Dle mého názoru se jedná o příjem dle § 7 odst. 2 písmeno a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. K tomuto příjmu můžete uplatnit výdaje spojené s tímto příjmem. Nevím, jaké máte další příjmy, ale osvobození lze použít v případě, že vaše příjmy nepřekročí 15.000,-- Kč, nebo máte příjmy ze závislé činnosti od jednoho plátce a ostatní příjmy nepřekročí 6.000,-- Kč
Otázka: Dobrý den, přítel je půl roku živnostníkem. Předmětem podnikání je Pokrývačství a tesařství. Není plátce DPH. Teď řešíme daňové přiznání. Mohla bych Vás poprosit o informaci, co vše musí dokládat když bude dávat daňové přiznání? Děkuji Vám

Odpověď: Dokladujte uplatňované slevy dle §35ba a nezdanitelné části základu daně dle § 15 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, které v přiznání uplatňujete. Dokladovat nemusíte základní slevu na poplatníka dle §35ba odst.1.
Otázka: Měla jsem smlouvu s německou firmou v EUR na jednorázovou službu (korekce textu),kterou jsem provedla v ČR a online odeslala. Fakturovala jsem v EUR, ale došla mi částka v Kč, eurový účet nemám. Źádná daň stržena nebyla, ale zřejmě byly strženy poplatky bank. Jak vlastně zjistím, jak byla částka na koruny přepočtena a jaké poplatky bank strženy? A mohu pro daňové přiznání uvést částku v Kč, která mi došla na korunový účet? Jsem fyzická osoba, vedu jen daňovou evidenci. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď: Pokud Vám přišla platba v Kč, uveďte do přiznání tuto částku.
Otázka: Dobrý den. Může být manželka spolupracující osobou i když má vlastní IČO, musím to v tomto případě někam hlásit, když už si platí zdravotní a socíální? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Ano, může. Hlásit už nic nemusí.
Otázka: Uvažuji o přivýdělku poskytováním signálů jako forex trader. Službu kopírování obchodů mezi obchodními forex účty poskytují různé internetové zahraniční platformy (např. E-toro nebo copyFX). Je to svého druhu sociální síť, kdy se na účet poskytovatele signálů napojí účet příjemce této služby a na jeho účtu jsou kopírovány obchody, které činí poskytovatel signálů na svém účtu. Poskytovatel signálů získává nějakou provizi. Je třeba, pokud bych měl na tuto činnost živnost a neschoval to pod příležitostný příjem v rámci ostatního příjmu, být plátcem DPH vzhledem k tomu, že je to mezinárodní internetová platforma a mých signálů by mohly využívat klienti z celého světa? Děkuji za odpověď za tento nevšední dotaz.

Odpověď: Předpokládám, že jde o elektronickou službu dle § 10i odst.1) písm. c zákona č. 235/2004 Sb., o DPH. V případě, že Váš přivýdělek nedosáhne částky za příslušný ani bezprostředně předcházející kalendářní rok 10000 EUR nebo ekvivalent této částky v národní měně při použití směnného kurzu zveřejněného Evropskou centrální bankou pro den 5. prosince 2017, nemusíte se registrovat. V opačném případě se stáváte identifikovanou osobou dle § 6i uvedeného zákona. Doporučuji pak využít ustanovení § 110a a násl. uvedeného zákona (zvláštní režimem jednoho správního místa).
Otázka: Dobrý den, kamarád provozuje stánek s občerstvením pouze přes letní sezónu. Může si auto odepsat z daní? Děkuji

Odpověď: Pravděpodobně pro něj bude lepší uplatnit výdaje paušálem (60% z příjmů). Pokud se ale rozhodne pro uplatnění skutečných výdajů, pak může uplatnit i odpisy firemního auta. Lze uplatnit ale v poměrné výši (služební / soukromé kilometry). Dále z auta musí platit silniční daň. 
Otázka: dobry den, na internetu jsem nasel Vasi online poradnu a rad bych se, pokud je to mozne, zeptal na radu ohledne fakturace do zahranici. Nize zkusim popsat pripad, o ktery se jedna: - jsem FO podnikajici, neplatce dane. Dane platim Pausalne. Podnikani je muj hlavni zdroj prijmu. - jsem obcan CR, podnikajici v CR - fakturovat potrebuji do zahranici (Slovensko) - prijemce mych sluzeb je Slovensky sportovni svaz (neplatce dane na Slovensku). - prijemce sluzeb ma sidlo podnikani na Slovensku - fakturuji za poskytnuti trenerskych sluzeb pro jednoho ze sportovcu zminovaneho svazu (obcan SR) - misto poskytovani sluzeb (muze byt bud A: CR nebo B: Slovensko (cokoli je vhodnejsi) Chtel bych se vyhnout registraci k dani a ackoli jsem se snazil problematiku pochopit, nechapu presne, co znamena stat se osobou identifikovanou a co z toho plyne (Rad bych se tomuto vsemu vyhl a i nadale byl pouze OSVC / Neplatce DPH) a zajima me, jakym nejlepsim zpusobem fakturovat, abych jako neplatce DPH mohl vyfakturovat sve sluzby na Slovensko a dale i neplatcem DPH v CR zustat. Dekuji za pripadnou pomoc a preji hezky zbytek dne, PJ.

Odpověď: Pokud poskytujete služby do EU, musíte postupovat dle §9 zákona 235/2004 Sb. o DPH. Rozhodující je, zda-li poskytujete služby osobě povinné k dani, nebo nepovinné k dani (není rozhodující zda plátci či neplátci DPH). Osoba povinná k dani je osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti. Osobou povinnou k dani je i právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, pokud uskutečňuje ekonomické činnosti. Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde máte sídlo (tedy ČR). Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo (tedy Slovensko). Pak se DPH nevyhnete, a to buď jako identifikovaná osoba, nebo plnohodnotný plátce DPH.
Otázka: Dobrý den, jak často musí právnická osoba plátce DPH zasílat na FÚ výpisy z účtu? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Výpisy z účtu se na finanční úřad neposílají.
Otázka: Dobrý den.Mám prosbu.Jde o rok 2019.Každý rok otvírám stánek od 1.4. do 30.9.Mám hostinskou živnost.V tom mám už jasno.Ale od března do srpna 2019 jsem si vyřídila volnou živnost na roznos letáků v Rakousku.Zároveň pracuji jako DPP tady v Čechách a každé ráno rozvážím noviny.A teď otázka.Mám spočítat dohromady hostinskou a volnou živnost a (odvádím paušálem)odečíst 80% nebo 60% ? a nebo to spočítat každé zvlášť?A bude volná živnost také hlavní,nebo vedlejší-pokud by se počítalo každé zvlášť.Děkuji velice za odpověď.Už jsem zoufalá.

Odpověď: Paušál je na každou činnost zvlášť. Hlavní činnost je podnikání, tzn obě živnosti dohromady.
Otázka: Dobrý den, mám otázku. Pobíram rodičovský příspěvek na dítě do čtyř let. Ale zároveň pracuji od listopadu loňského roku. Můj výdělek z práce za ty dva měsíce loňského roku jsou cca 16tis. Jsem povinná dělat daně? Popř. bude mi něco vráceno? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Ano, pokud máte příjem za rok vyšší než 15.000,-- Kč (mimo osvobozené příjmy a příjmy, které nejsou předmětem daně), jste povinna podat daňové přiznání. Pokud jste nějakou daň platila, bude Vám vrácena. Na daňový bonus nárok nemáte. 
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující problematiku. Jako zaměstnanec jsem také OSVČ vedlejší činnost, neplátce DPH. Jako OSVČ vyrábím drobné dekorace. Koupila jsem několik návodů ( zpoplatněných elektronických dokumentů) na výrobu dekorací od irské firmy ETSY. Na faktuře je uvedeno dodavatel ETSY VAT registration: IE97..... a odběratel je mé jméno, bez IČ. Je zde rozepsána cena bez DPH, částka DPH a celková cena. DPH tedy bylo zaplaceno. Neměla bych ale upravit mé fakturační údaje a doplnit IČ? Změní se tím problematika DPH? Bude se jednat o přenesenou daňovou povinnost - takže se budu muset stát identifikovanou osobou? Nebo je to takto v pořádku? Chci tyto faktury použít jako náklady do podnikání. Děkuji za odpověď, Adéla

Odpověď: Ve Vašem případě se nejedná o přenesenou daňovou povinnost, nestávaáte se identifikovanou osobou ani plátcem DPH. Postupujetete stejně, jako byste zboží koupila v ČR. Vašim nákladem je cena včetně DPH. Dle §2a odstavec 2 písmeno a) zákona 235/2004 o DPH netí toto pořízení zboží předmětem DPH (až do výše 326.000 za předchozí kalendářní rok).
Otázka: Dobry den, mám syna v soukrome školce a žijí ve spolecne domácnosti s ním a partnerkou (nejsme registrované). Je možné, aby si v daňovém přiznání uplatnila slevu na školkovném ona? Moje příjmy z část. úvazku jsou nízké, otec na školku nepřispívá (partnerka ano) a nechci aby si slevu uplatnil on. Děkuji, L.

Odpověď: Slevu partnerka uplatnit může. Musí být splněna podmínka, že poplatník, uplatňující slevu, musí dítě vyživovat a žít s dítětem v jedné společně hospodařící domácnosti.
Otázka: Dobry den, rad bych se zeptal na jednu z veci ohledne dane z prijmu. Jsem OSVC (koncese) 'jedu' tzv. na naklady. Moje otazky je nasledujici: pokud firme X vyfakturuji 100 000,- za urcity druh prace a ja zadam tuto praci dale jako subdodavku firme Y ktera mi nafakturuje 70 000.- a muj cisty vydelek je tedy 30 000,- Danim pouze tech 30tis. co mi fakticky zustalo nebo cely 100t.? Pokud bych danil celou castku muj dodavatel by tim padem danil tu samou castku ponizenou o 30t., ale danili bysme stejne penize 2x? muzute mi poradit? dekuji za opoved... Jiri Hrbáček

Odpověď: Váš příjem je 100 tis. a výdaje 70 tis. Základ daně je tedy 30. tis. Kč, a z této částky platíte daň.
Otázka: Dobrý den, měla bych dotaz. Poplatník - plátce DPH má vedle svého podnikání (§7 zák. o dani z příjmů) další příjem z pronájmu soukromého majetku (pozemky), bude se jednat o osvobozený příjem, výdaje bude uplatňovat ve výši 30% z příjmů,zdanění těchto příjmů z pronájmu bude dle §9 zák. o dani z příjmů. Chtěla bych se zeptat, zda-li se osvobozené příjmy z pronájmu musí zahrnout do čtvrtletních přiznání nebo ročního? Dále, jestli se musí krátit odpočet DPH z přijatých zdanitelných plnění, které souvisí pouze s podnikatelskou činností. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď: Příjmy z nájmů musíte zahrnou to čtvrtletních daňových přiznání. Koeficient krátit nemusíte za podmínky, že z nákladů, které se týkají nemovitosti, nebudete uplatňovat daň na vstupu. 
Otázka: Dobrý den, manželka je vlastníkem bytu, který pronajímáme a peníze z pronájmu nám částečně umořují splátku hypotéky na druhý byt, ve kterém bydlíme a je ve SJM. Manželka je v současné době na rodičovské. Jediné její příjmy jsou tedy z pronájmu nemovitosti. Rád bych uplatnil slevu na dani za manželku. Spočítali jsme si, že kdybych daň z pronájmu platil já, tak bychom ušetřili na dani 10 000 Kč než kdyby tuto daň platila manželka. Mohu daň z pronájmu platit já - například, že bychom mezi sebou sepsali nějaký dokument? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pokud není byt ve SJM, nemáte možnost zdaňovat príjmy z pronájmu Vy. Zdaňovat musí vlastník nemovitosti.  
Otázka: Dobrý den, pokud jsem byl část roku 2019 (od února do července) jako pojištovací zprostředkovatel ale ne na živnostenský list jen registrace u FÚ platil jsem si zdravotní a sociální pojištění - jaké podán daňové přiznání? Daňové přiznání fyzických osob? A jak je to s přehledy pro PSSZ a zdravotní pojišťovnu-oba musím podat a na FÚ je dát k daňovému přiznání také? Děkuji

Odpověď: Pokud Vaše příjmy přesáhnou 15.000,-- Kč, jste povinen do 1.4. podat daňové přiznání na finanční úřad. Přehledy na sociální zabezpečení předložíte na příslušnou správu sociálního zabezpečení do 30.4. a přehledy na zdravotní pojištění předložíte na příslušnou zdravotní pojišťovnu do 8.4.
Otázka: Dobrý den, v roce 2019 jsem k 31.1.2019 skončil na hlavní pracovní poměr a pak jsem byl od 1.2. - do 31.7.2019 jako OSVČ pojišťovací zprostředkovatel. Od 1.8.2019 pracuji opět na hlavní pracovní poměr, tedy jsem zaměstnán-jak to bude s podáním daňového přiznání? Za rok 2019 provede současný zaměstnavatel a úsek kdy jsem byl OSVČ podám sám nebo musím celý rok 2019 provést sám,děkuji

Odpověď: Od obou zaměstnavatelů si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech a přiznání podáte sám do 1.4.2020.
Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal jak postupovat při nákupu zboží v UK a následném prodeji třetí osobě v ČR, v případě, že nejsme plátci DPH a konečný zákazník plátcem je. Lze využít tzv. přenesené daňové povinnosti? Případně co musí obsahovat doklad, který vystavíme, aby bylo vše v pořádku? Předem moc děkuji za odpověď. Miroslav

Odpověď: Režim přenesené daňové povinnosti použít nelze. Pokud hodnota zboží nepřekročí za rok a za předcházející rok 326.000,-- Kč postupujete běžně jako u nákupu od neplátce. (§ 2a odst 2/a zákona 235/2004 Sb., o DPH). Pokud obrat překročíte, stanete se identifikovanou osobou (§ 6g citovaného zákona).
Otázka: Dobrý den, nejsem si jistá, zda se mě týká povinnost sama podat daňové přiznání za rok 2019. Byla jsem zaměstnána takto: leden, únor - zaměstnavatel 1, březen podpora v nezaměstnanosti a evidence na ÚP, duben, květen - zaměstnavatel 2, červen opět podpora a ÚP, červenec, srpen a září - zaměstnavatel 3, říjen nezaměstnaná, listopad a prosinec - zaměstnavatel 4. Nyní jsem opět nezaměstnaná bez zdanitelných příjmů. Roční příjem přesáhl 15.000 CZK. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Povinnost podat daňové přiznání Vám nevzniká. Poslední zaměstnavatel Vám může udělat roční zúčtování (pokud předložíte potvrzení o zdanitelných příjmech od předešlých zaměstnavatelů). 
Otázka: Dobrý den, dne 1. srpna 2019 jsem nastoupila do zaměstnání na HPP. Prohlášení poplatníka daně jsem ale podepsala až během měsíce listopadu. Je možné podepsat prohlášení poplatníka daně (popřípadě podat daňové přiznání) zpětně, pokud jsem v měsících srpen, září a říjen 2019 neměla prohlášení podepsané, a pracuji celou dobu (1. 8. - současnost) pouze u jednoho (a stále toho samého) zaměstnavatele? Moc děkuji

Odpověď: Podepsat prohlášení zpětně nemůžete, nicméně máte možnost požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování, kde vám budou uplatněny slevy, které prokážete, a to za celý kalendářní rok. Máte rovněž možnost podat daňové přiznání sama a uplatnit slevy na dani v daňovém přiznání. 
Otázka: Dobrý den, nyní na konci roku 2019 nám dorazily nám faktury za dopravu v roce 2018. Jde o částku v hodnotě cca 10 tis. Kč, takže nejde o významnou položku. Nebyly tvořeny dohady, takže zaúčtujeme nedaňově. Je možné uplatnit DPH , i když jsou to pro nás nyní nedaňové náklady? Předem děkuji za odpověď. Hezký den K.Skořepová

Odpověď: Pokud splníte ostatní podmínky nároku na odpočet DPH (§72 a 73 zákona 235/2004 o DPH), pak ano, DPH uplatnit můžete, i kyž se jedná o výdaje, které v roce 2019 uvedete do ř. 40 daňového přiznání k daním z příjmů, popřípadě které zaúčtujete na účet 426 - opravy minulých účetnívh období (významné položky). Dle § 73 odst. 3 lze DPH uplatnit do 3 let.
Otázka: Dobrý den. Podnikatel (OSVČ), který vede daňovou evidenci, přebírá franšízovou prodejnu (prodej telefonů a nabídka souvisejících služeb jednoho z mobilních operátorů). Od předešlého provozovatele této prodejny má daňový doklad na „postoupení franšízové prodejny“ na cenu 900.000,- Kč. Cena je opravdu pouze za přenechání místa podnikání. V ceně není žádný majetek (vybavení prodejny, zásoby …). Jakým způsobem tato cena vstoupí novému provozovateli do nákladů – vstupuje rovnou celá nebo formou odpisů – dle jakého paragrafu a na jakou dobu pak budou odpisy. Děkuji.

Odpověď: Dle mého názoru se jedná o ocenitelné právo s dobou odpisu 72 měsíců (§ 32a odst. 1 a 4 zákona 586/1992 Sb.).
Otázka: Dobrý den, pracuji na DPČ. V platovém výměru mám sjednanou měsíční hrubou mzdu 11900kč. Ve smlouvě je uvedena pracovní doba 4hod/denně,20hodin/týdně. Po domluvě se zaměstnavatelem pracuji pondělky,středy 7hodin, čtvrtky6hodin. Nyní mi přišla nižší výplata s tím že měsíční časový fond je 84hodin, takže chybí odpracované 4hodiny. Ale já odpracovala všechny dny v měsíci co jsem měla, takže si myslím,že by mou mzdu neměl ovlivňovat časový fond, který počítají pro HPP? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Omlouváme se, ale tato otázka není předmětem zdaňování ani účetnictví. Jedná se o pracovní právo a je třeba se obrátit na právníka řešící pracovní spory. 
Otázka: Dobrý den, od r. 2013 jsem členem stavebního bytového družstva založeného v r. 1960. Z titulu mého členství v tomto družstvu, na základě nájemní smlouvy, užívám od r. 2013 byt, ve kterém skutečně žiji a bydlím (mám zde i trvalé bydliště). Bytový dům byl kolaudován v r. 1992, v r. 2000 byly v katastru nemovitostí vymezeny v budově jednotky vkladem „prohlášení vlastníka“ zpracovaného dle zák. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Bytový dům stojí na pozemku jiného vlastníka (město). V roce 2020 nabydu vlastnické právo k jednotce, spoluvlastnický podíl na společných částech bytového domu (obojí na základě smlouvy o bezúplatném převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví) a následně spoluvlastnický podíl k pozemku pod bytovým domem odpovídající mému podílu na společných částech bytového domu (na základě kupní smlouvy s městem, kupní cena stanovena dle ocenění znaleckým posudkem). Vše v předchozí větě uvedené uvažuji prodat současně a společně již v r. 2020 tj. v roce nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem. Je příjem ze shora popsaného prodeje jednotky, spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu a spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem osvobozen od daně z příjmu neboť byla splněna podmínka bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem i když prodej bude realizován dříve jak za dva roky od nabytí vlastnického práva k uvedeným nemovitým věcem ? Není osvobození od daně z příjmu z prodeje jednotky a spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu negativně ovlivněno nabytím spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem od města ? Děkuji Vám za odpověď S pozdravem a přáním pěkného dne Martin Kašpárek

Odpověď: Pokud bydlíte v bytě (jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru) více než dva roky bezprostředně před prodejem, je příjem osvobozen dle §4/1/a zákona o dani z příjmů. Zákon dále definuje, že je osvobozen i prodej souvisejícího pozemku. Toto osvobození je vázáno k prodeji jednotky, jiné podmínky nejsou. To znamená, že pokud je osvobozen příjem z výše uvedené jednotky, je automaticky osvobozen i příjem z prodeje souvisejícího pozemku.
Otázka: OSVČ vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH zaplatí výdaj na podnikání bankovní kartou dne 31. 10. 2017, částka je odepsána z bankovního účtu dne 2. 11. 2017. Datum 2. 11. 2017 je na bankovním výpise označeno jako Datum uskutečnění transakce a Datum zaúčtování transakce. Datum 31. 10. 2017 je označeno jako Datum provedení transakce v popisu položky na bankovním výpise. K jakému dni správně vzniká zdanitelný výdaj? Nákupy kartou „účtujeme“ přes ostatní závazky (důležité datum pro DPH) a pak dáváme úhradu dle bankovního výpisu, kdy peníze odešly (tzn. 2. 11. 2017). V peněžním deníku tedy máme tento výdaj k datu 2. 11. 2017. Je to takto v pořádku? Během roku je to celkem jedno, ale na přelomu roku by se mohlo stát, že fyzicky bude mít zdanitelný výdaj v prosinci, ale výdaj pro daň z příjmu až v následujícím roce. Ještě by nás zajímalo, jak je to v případě, kdybychom naopak přijímali platby kartou? Platba přijata kartou 31. 12. 2017, peníze připsány na bankovní účet 2. 1. 2018. V jakém roce bude zdanitelný příjem?

Odpověď: Rozhodující v daňové evidenci je datum, kdy Vám banka platbu připíše nebo odepíše. U některých bank je toto datum tučně a datum použití karty normálně. Ve Vašem případě jsou správná data 2.11.2017 a 2.1.2018.  
Otázka: Dobry den dostal se ke me dobropis co mam dat do ucetnictvi ale datum splatnosti i faktury byl uz v 8 mesici. Faktura byla zanesena ale dobropis a penize jsem dostal vcera. Muze z toho byt nejaky problem?

Odpověď: Na dobropis vyznačte datum, do kterého dobropis zaúčtujete a uplatníte minusové DPH (11/2019). Kopii dokladu vraťte dodavateli. Problém může nastat, pokud Váš dodavatel uplatnil dobropis dříve, než v 11/2019.
Otázka: Dobrý den, v roce 2018 v červnu jsem si založil živnost (uplatňuji výdaje paušálem 60%).Celých 7 měsíců jsem byl student (tedy činnost vedlejší). Celkový příjem byl 77400, z toho jsem zaplatil po podání daňového přiznání nějaký malý nedoplatek na zdravotním pojištění. Zálohy na zdravotním pojištění platím 299 Kč měsíčně. Celý tento rok jsem také student (opět vedlejší činnost), příjem je nějakých 180900, možná do konce roku bude o něco více ale ne více než 190000. K tomu 89100 Kč na DPP (vždy méně než 10tis měsíčně). Mé otázky: Příjem z DPP uvedu v daňovém přiznání, ale nic dalšího z něj neodvádím, je to tak? Na sociálním pojištění nic doplácet nebudu, jelikož čistý příjem nedosáhl rozhodné částky? Doplatek na zdravotním pojištění bude okolo 4 tisíc? Pokud od ledna přestanu být studentem, normálně mohu začít platit minimální zálohy a akorát oznámit změnu na pojišťovny? Co s těmi 299 Kč co platím teď a měl bych až do podání DP v roce 2020? Mnohokrát děkuji.

Odpověď: Záleží na tom, jestli jste u DPP podepsal prohlášení k dani z příjmů. Pokud ne, byla u Vás z DPP odvedena srážková daň a tento příjem již do daňového přiznání uvádět nemusíte (ale můžete - sraženou daň uplatníte v daňovém přiznání). Pokud u sociálního zabezpečení nedosáhnete rozhodného příjmu 78.476,--Kč (příjmy - 60% paušální výdaje), pojištění neplatíte. Zdravotní pojištění platíte vždy a jste povinen platit i zálohy z minulého roku. Pokud tedy zaplatíte 299*12=3.588,-- uvedete si je v přehledu jako zálohy. Doplatek tedy je: 1.542,-- Kč. (190.000-114.000=76.000*0,5=38.000*0,135=5.130-3.588=1.542). Pokud od 1.1.2020 již studentem nebudete, platíte zálohy na SZ 2.544,-- a ZP 2.352,-- Kč. Pokud jste u DPP podepsal prohlášení k dani z příjmů, jste povinen podat daňové přiznání. Příjmy od zaměstnavatele doložíte potvrzením a zdaníte spolu s příjmy z podnikání. Na SZ a ZP to ale nemá vliv a platí výše uvedené.
Otázka: Dobrý den, jak zaúčtovat fakturu od plátce s nulovou sazbou DPH za zapůjčení zaměstnanců na výpomoc? A do kterého řádku daňového přiznání uvést?

Odpověď: Do daňového přiznání k DPH se nákup bez DPH neuvádí (pokud se nejedná o nákup z EU - reverse charge, či přenesenou daňovou povinnost).
Otázka: Naše stavební firma vystavila fakturu na stavení práce v režimu přenesené DPH ke dni 31.8 a řádně přiznala v DPH a KH za 8.měsíc. Odběratel ale tvrdí, že fa neobdržel (nepotvrzené osobní předání) a žádá stornování a nové vystavení faktury s datem 9/2019. Pokud nevyjdeme vstříc, fakturu neproplatí. Můžeme fakturu stornovat a zpracovat dodatečné DPH a následné KH za 8.měsíc, nebo máme striktně trvat na zaúčtování původní fa s datem 31.8.?

Odpověď: Rozhodující je, kdy došlo k uskutečnění zdanitelného plnění. Od tohoto datumu se odvíjí jak Vaše daňové povinnosti, tak daňové povinnosti Vašeho odběratele. Předání faktury nebo úhrada vydané faktury na daňové povinnosti nemá vliv. Vy musíte dodržet termín vystavení faktury nejpozději do 15 dnů ode dne zdanitelného plnění. Podotýkám, že den uskutečnění zdanitelného plnění není libovolný den, na kterém se dohodnete. Tento den stanoví § 21 zákona 235/2004 Sb., o DPH. Ve stavebnictví se bude pravděpodobně jednat konkrétně o § 21 odst. 4 písm. a). Pokud tedy např. předávacím protokolem byla předána část díla 31.8., je den uskutečnění zdanitelného plnění 31.8.2019.   
Otázka: Firma od 1.1. do 31.3. účtovala pevným kurzem, (měna EUR) 25,- Kč. Poté od 1.4. z důvodu velkých kurzových rozdílů si vnitřní směrnicí rozhodla o změně a přechodu na denní kurz dle ČNB. Je tento postup správný? Jaké mohou být případně důsledky při chybném postupu?

Odpověď: Pro přepočet cizí měny na českou měnu, lze použít kursu ČNB, který účetní jednotka používá po předem, vnitřním předpisem stanovenou, dobu (pevný kurs). Stanovená doba nesmí přesáhnout účetní období. Při používání pevných kursů může účetní jednotka změnit svým rozhodnutím pevný kurs i v průběhu vymezeného období, v případech vyhlášení devalvace i revalvace české koruny musí být změněn vždy. Váš postup je tedy možný.
Otázka: Dobry den, 1.10. jsem se vratila z materske dovolene ke svemu zamestnavateli, kde mam smlouvu na dobu neurcitou. Nedokazu se ale nikde dozvedet, na kolik dnu dovolene mam narok. Dostavam odpovedi v rozmezi 6-18 dnu. Narok na dovolenou mame 25 dnu za rok.

Odpověď: Pokud se vracíte skutečně z mateřské dovolené (28 týdnů) dovolená se Vám nekrátí. Pokud se ale vracíte z rodičovské dovolené (3, nebo i 4 roky), postup je následující.: Pokud u zaměstnavatele konáte práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, máte nárok na dovolenou za odpracovaný rok (§212 Zákoníku práce). Dovolená se Vám krátí za 100 neodpracovaných směn o 1/12 a o další 1/12 za každých 21 neodpracovaných směn (§223 Zákoníku práce). Do konce září jste tedy neodpracovala 189 směn, dovolená se tedy krátí celkem o 5/12 výměry dovolené, což je 10,5 dne. Náleží Vám tedy dovolená ve výměře 14,5 dne. Pokud ale nebudete konat práci alespoň 60 dnů, nárok na dovolenou za odpracovaný rok Vám nevznikne. Máte ale nárok na dovolenou za odpracované dny, a to na 1/12 dovolené za každých 21 odpracovaných dnů. Pokud byste tedy odpracovala například 59 dnů, dovolená by činila 2/12 nároku na roční dovolenou, což jsou 4 dny. Pokud budete od 1.10.2019 do konce roku pracovat každý den, měla byste odpracovat 62 dnů.  
Otázka: Dobrý den, jsem fyzická osoba podnikající, plátce DPH, vedu daňovou evidenci, uplatňuji výdaje paušálem. Mohu při placení pohonných hmot na čerpací stanici Tesco poukázkami Sodexo uplatnit odpočet DPH? Jde jen o to, že neplatím hotově či kartou, ale zaplatím poukázkou Sodexo, kterou jsem dostal, takže na dokladu je toto uvedeno. Jde mi o to, zda takový doklad mohu uchovat a uplatnit pro snížení DPH? Děkuji za info.

Odpověď: Odpočet DPH můžete uplatnit z daňového dokladu, který máte k dispozici, a který obsahuje všechny náležitostí daňového dokladu dle §29 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH. Forma úhrady mezi těmito náležitostmi uvedena není, takže DPH uplatnit můžete.
Otázka: Dobrý den, pro několik firem zařídím nákup zboží a fakturuji jim za práci a dále mi proplácejí tento nákup oproti účtence, kterou jim naskenuji a zboží jim pošlu. Jsem plátce DPH. Firma chce, abych jim fakturoval práci + náklad na koupi zboží, kde je nulové DPH. Je to tak správně? Příklad - nakoupím pro firmu zboží za 200 Kč a práce (odměna) je 500 Kč. Posílám pak firmě fakturu na 500 Kč + 21 % DPH (605 Kč) + náklad na nákup 200 Kč bez DPH, celkem tedy k fakturaci 805 Kč a odvedu DPH ve výši 105 Kč. Je to tak správně? Děkuji. PK

Odpověď: Dle mého názoru je správný postup ten, že z nakoupeného zboží za 200,-- Kč uplatníte DPH na vstupu (ZD 165,28 + DPH 34.72). Dále zboží prodáte za 805,-- Kč (ZD 665.28 + DPH 139,72). Na vydané faktuře můžete položky rozdělit na prodej zboží za 200,-- Kč (ZD 165,28 + DPH 34,72) a provize za 605,-- Kč (ZD 500,-- + DPH 105,--). Tento postup je nezpochybnitelný. Je ale možno vyúžít § 36/13 zákona 235/2004 Sb., o DPH. Pak lze postupovat tak, jak píšete v dotazu. Je ale nutno dodržet 3 podmínky: O nákupu zboží neúčtujete jako o nákladech a výnosech, ale v účtové třídě 3. Přijatá částka nepřevýší uhrazené částky za jinou osobu. U plnění uhrazeného za jinou osobu neuplatníte nárok na odpočet daně. Problém může nastat při prokázání splnění 2 podmínky, protože dostáváte zaplaceno více, než jste vynaložil. Doporučil bych proto vystavovat 2 faktury - přefakturace zboží + faktura za provizi.  
Otázka: Dobrý den, Neziji v České republice ale rad bych si posílal peníze na česky bankovní účet. Pravděpodobně z nějaké on-line směnárny. A peníze na úctě využíval k on-line platbám. Jak je to s daněmii? Během posledních 2Let jsem byl v ČR asi na týden. Pokud to chápu dobře jsem daňový nerezident ale přesto bych chtěl mít jasno. P.s Ziju v Číně. Předem díky za odpověď

Odpověď: Nejedná se o zdanitelný příjem v ČR. Daň tudíž neplatíte.
Otázka: Mám dotaz ohledně zaúčtování FA. Loni v prosinci jsem obdržela fakturu za nájem 01/2019 v eurech základ 5.035,10 DPH 1.057,37 EUR. Zaúčtovala jsem 5.035,10 EUR 381002/321002. Nevím jak se mi to povedlo asi jsem to už nezkontrolovala a přepočetlo se mi to na koruny 130.283,21 Kč a teď, když dělám kontrolu účtu 381002 jsem přišla na to, že se mi účet liší o 226,58 Kč. Já jsem v lednu 2019 přes Interní doklad zaúčtovala nájem podle faktury na účet 518/381002, kde jsem tu částku opsala v korunách 130.509,79. Tudíž mi teď vzniká rozdíl a mám víc o 226,58 Kč. A nevím jak se s tím poprat a jak mám ten rozdíl zaúčtovat, aby se mi účet 381002 vyrovnal. Mohu zaúčtovat 548/381 -226,58 ? Předem děkuji za odpověď S pozdravem Marina Benchak

Odpověď: Chyba není významná. Doporučuji zaúčtovat nájem za 1/2019 518/381002 ve výši 130.283,21. Ale i Váš postup je akceptovatelný.
Otázka: Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved

Odpověď: V ČR máte povinnost platit daně z příjmů na území ČR (jako každý nerezident). V SAE přiznáváte celosvětové příjmy a daň zaplacenou v ČR na Vaši celkovou daňovou povinnost v SAE započítáváte, nebo příjmy z ČR v SAE vyjímáte - záleží na typu příjmů a smlouvě o zamezení dvojího zdanění. Pokud v ČR příjmy nemáte, nepodáváte v ČR přiznání a daň neplatíte.
Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal, jak správně vyplnit přiznání k DPH v případě, když finanční úřad má platit mě. Pracuji jako OSVČ a dálkově poskytuji služby firmě v Londýně – mám tedy celkem 12 měsíčních faktur ročně. I když jsem plátcem DPH (bylo mi řečeno, že plátcem být musím, jelikož poskytuji služby s místem plnění v jiném členském státě), fakturuji bez DPH. V přiznání k DPH uvádím veškerý svůj příjem na řádek č.21 (ostatní řádky jsou prázdné) a stejnou částku vyplňuji i v Souhrnném Hlášení. Jelikož žádné DPH nevybírám (nefakturuji), tak ani nic finančnímu úřadu neplatím a smysl těchto dokumentů je tedy jen informativní pro kontrolu, že DPH odvede firma v Londýně. Kontrolní hlášení nevyplňuji, mám za to, že to je nutné jen když bych fakturoval s DPH. Rád bych se zeptal, zda mohu navíc požadovat od státu vrácení DPH za položky při nákupu vybavení mé kanceláře. Koupil jsem si nový počítač a rád bych si DPH z tohoto nákupu odečetl: tedy nárokoval zpět toto DPH. Prosím o radu do jakého řádku v „Přiznání k DPH“ se toto zapíše a jak? Kde mám pak uvést informaci ohledně účtu, na který mi fin.úřad případné toto DPH vrátí? Pro úplnost uvádím, že v ročním „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“ používám výpočet výdajů paušálem – ale pokud mám správné informace, nemělo by toto mít vliv na výpočty ohledně DPH, kde bych měl mít možnost evidovat skutečné výdaje s DPH.

Odpověď: Plátcem DPH být nemusíte, stačí být identifikovanou osobou. Nicméně být plátcem je pro Vás výhodné. Odečet DPH z počítače, který používáte výhradně k podnikatelské činnosti, uplatnit můžete na ř. 40 dańového přiznání. Na portálre finanční správy https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces si zaregistrujte účet, kam Vám finanční úřad vrátí nadměrný odpočet. 
Otázka: Dobrý den, v roce 2016 od září mi byla vyplácena PPM až do května roku 2017. Manžel při podání daňového přiznání si přidal daň.zvýhodnění na manželku,jejichž výdělky nepřesáhly více jak 68tis.kč. Bohužel nám teď volali z finančního úřadu,že PPM za prosinec 2016,která byla vyplácena až v lednu 2017 spadá do výdělků pro rok 2017? Chtěla bych si pouze ověřit,zda-li je toto tvrzení pravdou? Děkuji mnohokrát a krásný den přeji.

Odpověď: Ano, je to tak. Nejedná se totiž o výdělek z pracovně-právního vztahu (ten má režim posuzování k 31.1. následujícího roku), ale o běžmý příjem a ten se vždy posuzuje od 1.1.-31.12.  
Otázka: Dobrý den, dnes jsem zjistila, že jsem nedopatřením převedla špatný zůstatek běžného účtu, došlo k tomu při doložení došlých faktur na poslední chvíli a to po závěrečné kontrole účetnictví. Částku chybějících fa.vždy převádím z banky na pokladnu. Mohli byste mi prosím poradit, zda mám přiznání za 2018 opravit a poslat znovu nebo stačí v roce 2019 převést přes 261 zpět. Moc vám děkuji

Odpověď: Dotazu moc nerozumím. Zejména textu ' Částku chybějících fa.vždy převádím z banky na pokladnu'. Banku přece účtujete na základě výpisu z účtu a pokladnu na základě pokladních dokladů. Nejedná se o převodové účty. Stav účtu k 31.12. musí souhlasit s údajem na výpise z banky k 31.12. Rovněž tak stav pokladny musí souhlasit s inventurou, kterou jste povinni provádět 4x do roka. Všechny účty na konečném účtu rozvažném musí souhlasit s počátečním účtem rozvažným ke dni 1.1. V opačném případě je účetnictví neprůkazné. Pokud vznikne potřeba měnit něco z jakéhokoli důvodu po schválení účetní závěrky a podání přiznání, je nutno opravu provést v aktuálním účetním období s vyuřitím účtu 547 - mimořádné provozní náklady (nedaňové) a podat dodatečné, popř. opravné daňové přiznání. 
Otázka: Dobrý den, momentálně jsem ukončila studium na VŠ a tím jsem ztratila status studenta, který opět získám od září. Brigádně si přivydělávám na DPP cca 6000 měsíčně a jsme přihlášena jako samoplátce zdravotního pojištění a měsíčně platím své pojišťovně 1803,00 Kč. Chci se zeptat, zda je možné poté poslat prohlášení k dani a zda mi stát vrátí nějakou část peněz z uhrazeného pojištění. Děkuji mockrát.

Odpověď: Podepíšete-li prohlášení k dani, z výdělku, který uvádíte, daň platit nebudete. To ale nemá nic společného se zdravotním pojištěním. Pokud za Vás neplatí pojištění stát, musíte si platit pojištění sama. Pojištění činí 13,5% z minimální mzdy (Vámi uváděných 1.803,-- Kč). Toto pojištění Vám vráceno nebude.
Otázka: Dobrý den, jsem student a měl bych dotaz ohledně zdanění vykonávaných brigád. Chci se zeptat, jestli mohu na následující 3 měsíce podat Prohlášení poplatníka daně z příjmů (růžové prohlášení) u jednoho zaměstnavatele a poté ho podat na dobu 2 měsíců u druhého zaměstnavatele a poté opět u původního zaměstnavatele? Vím, že je možné podat ho pouze u jednoho, ale nejsem si jistý, jestli se může takto podávat každý měsíc u jiného zaměstnavatele. Můžu ho proto vždy podat na období řekněme 1 měsíce? Děkuji.

Odpověď: Ano, můžete. V jeden okamžik (měsíc) ale můžete mít podepsané prohlášení pouze u jednoho zaměstnavatele. 
Otázka: Dobrý den , mám dotaz delala jsme daně příteli a započítává jsme tam dvě faktury dvakrát takže má jakoby vetsi příjem , vadí to ??? Je v tom problém ???? Ze má vetsi příjem třeba měl 34000 a já započítala ze má 68 000 ale daně odvedl tak jak měl jen stim ze má vetsi příjem ... udává se odkud dostal ty peníze nebo musí se dokládat k danovemu přiznání aj faktury odkud byl jeho příjem vyplaceny. ?? Dekuji za odpověď

Odpověď: Příjmy přiznávate, výdaje jste povini prokazovat (lze použít paušál). Z toho plyne, že pokud přiznáte vyšší příjem, který bude mít v důsledku vyšší zdanění nebo i nezměněnou daňovou povinnost, nemusíte podávat dodatečné daňové přiznání. Pokud by ale vyšší příjmy měli za následek snížení daně, popřípadě čerpání daňového bonusu na dítě, může finanční úřad zkoumat, zdali nedošlo k obcházení zákona. V takovém případě by Vaše tvrzení, uvedené v dotazu, vedlo k neuznání slev a daňových bonusů.
Otázka: Dobrý den, mám následující dotaz, jde mi vlastně o to, zda-li mám povinnost podávat daňové přiznání. V roce 2016 jsem koupil 1/2 nemovitosti, měsíc poté odcestoval do zahraničí. Po celou dobu v zahraničí jsem byl odhlášen ze zdravotního systému ČR. Od ledna 2018 jsem ze zahraničí zpátky, a od té doby jsem přihlášen jako OBZP. V červenci roku 2018 jsem mou 1/2 nemovitosti prodal, za cenu o cca 200 000,- nižší než byla cena pořizovací. Jsem povinen podávat daňové přiznání, i když daň k zaplacení bude nulová? Děkuji, s přáním hezkého dne Matěj

Odpověď: Ano, jste. Váš příjem přesáhl 15.000,-- Kč a není od daně osvobozen. Skutečnost, že nebudete platit daň z příjmů, není podstatná.  
Otázka: Dobrý den. Mamka podala u zaměstnavatele roční zúčtování daně a přiložila dopis z banky kde je částka úroků z hypotečního úvěru za rok 2018. Následně ji přišel domů dopis od účetní že zúčtování za rok 2018 bude bez uplatnění na slevy daní jelikož nedolozila smlouvu a výpis z katastru nemovitostí. Chci se zeptat jestli je ještě nějaká možnost o to požádat a jestli nevadí že za rok 2017 na to úplně zapomněla a nežadala vůbec nebo zda to jde i zpětně za rok 2017? Děkuji

Odpověď: Ano, slevu za rok 2017 a 2018 lze uplatnit v řádném daňovém příznání za roky 2017 a 2018. Požádejte zaměstnavatele o vydání potvrzení o zdanitelných příjmech za uvedená období a podejte přiznání, kde uplatníte slevu z hypotečního úvěru. Na finanční úřad spolu s přiznáním podejte jako přílohu i kopii smlouvy o hypotečním úvěru a potvrzení o zaplacených úrocích z tohoto úvěru. Přiložte i potvrzení o zdanitelných příjmech od Vašeho zaměstnavatele. Při vyplnění údajů o zaplacených zálohách ze závislé činnosti nezapomeňte zohlednit i roční zúčtování provedené Vašim zaměstnavatelem.    
Otázka: Dobrý den, jakou výši paušálních výdajů za rok 2018 budu uplatňovat při ostatní pomocné činnosti související s finančním zprostředkováním? Děkuji za odpověď

Odpověď: Záleží na tom, jestli máte na uvedenou činnost živnostenský list. Pokud ano, je paušál 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600.000 Kč. Pokud máte příjem z jiného podnikání, ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění, je paušál 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti. Nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 400000 Kč.
Otázka: Dobrý den, otec je starobní důchodce a přivydělává si jako malíř. V roce 2018 měl tři smlouvy o dílo v hodnotách 10.000,-, 10.000,- a 39.600,-, jiné příjmy nemá. Musí podávat daňové přiznání a přehledy na pojišťovnu a ČSSZ? Děkuji

Odpověď: Ano, musí. Daň ale bude mít nulovou a protože se jedná o vedlejší činnost, nebude platit ani sociální pojištění. Bude platit pouze zdravotní pojištění ve výši 805,-- Kč.
Otázka: Dobrý den, pracuji jako průvodce v turistickém ruchu, OSVČ se sídlem v ČR, nevedu si účetnictví, využívám výdajový paušál. Můj zahraniční klient mě požádal, abych pro něj zajišťoval nejen průvodcovské služby, ale i nakupoval další služby jako vstupenky, dopravu, stravování v restauracích atd. Pokud mu ale budu vše fakturovat, neúměrně mi naroste daňový základ, aniž by se mi zvednul profit, a jelikož nemám a nechci si vést účetnictví, budu to muset celé danit, jelikož si tyto náklady nemohu odečíst od obratu. Je možná varianta, že by mi na tyto nákupy klient poslal separátně peníze na můj devizový účet, já bych služby obstaral, zaplatil a pak mu poslal originály, případně kopie stvrzenek, abys si je dal do svého účetnictví jako náklad? Já bych mu jen pak nafakturoval service fee za obstarání těchto dodatečných služeb. Ze strany klienta s tímto řešením není problém. Já chci zůstat u výdajového paušálu a přitom nechci mít problém s FÚ, pokud mi budou chodit částky, které nebudou na faktuře. Předem děkuji za odpověď. Svašek

Odpověď: Postup, který navrhujete není správný. Nepovedete účetnictví, ale daňovou evidenci. Výsledek je ale stejný, příjdete o paušální výdaje.  
Otázka: Prosím o radu. Vedu v DE neuhrazenou pohledávku. Na dlužníka jsem po splatnosti faktury (2002) podal soud (který trval 4 roky až do r.2006 ) a výsledkem bylo, že výtěžek z jeho exekuce shrábla hypoteční banka a já v rozsudku nezískal vůbec nic. Nyní po 12-ti letech chci přerušit podnikání. Musím i v tomto případě dodanit tuto 16 let starou pohledávku ? Děkuji.

Odpověď: Pohledávku nezdaňujete. Vyřadíte ji z daňové evidence, ale o výdaje spojené s touto pohledávkou musíte zvýšit základ daně. Jedná se výdaje na materiál, zboří apod.
Otázka: Dobrý den, pracuji jako OSVC na ŽL, chodím uklízet domácnosti a kanceláře. Tyto zakázky mi zprostředkovává jedna agentura a rovněž za mne vede faktury. Od poloviny minulého roku si ještě přivydělávám občasnými úklidy u mých známých, kde nevystavuji žádnou fakturu a tito lidé mi potom pošlou peníze na účet. Mám tyto částky rovněž uvést do příjmů a jak? Děkuji.

Odpověď: Ano. Příjmy uveďte do daňového přiznání dle § 7 zákona o dani z příjmů.
Otázka: Dobrý den, začla jsem podnikat, nakupuji a prodávám zboží s DPH, nejsem plátce. Jak je to se zbožím, které nakoupím pro sebe? Při výdajovém paušálu by to neměl být problém, protože nikde nebudu uvádět přijatou fakturu, ale kdybych na konci roku dělala účetnictví podle skutečnosti, je nějaký problém, že mám nakoupené něco a nemám to prodané, ani na skladě? Děkuji

Odpověď: Ne, není. Nákupy pro osobní spotřebu neuvedete do výdajů (daňové evidence) nebo nákladů (účetnictví).
Otázka: Dobrý den,chci se zeptat,měla sem 14ti denní brigádu a růžové prohlášení podepsané do 3.sprna, nyní nastupuji na 3 dny od 16. do 18.srpna na jinou brigádu a 31.srpna až 1.září zase na jinou brigádu u jiného zaměstnavatele.Můžu tak podepsat růžové prohlášení u všech zaměstnavatelů,když se termíny brigád nepřekrývají? děkuji

Odpověď: Ne, nemůžete. Pobírá-li poplatník za stejný kalendářní měsíc mzdu současně nebo postupně od více plátců daně, přihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění pouze jeden plátce daně, u kterého učiní prohlášení. Je tedy rozhodující měsíc. Pouze u jednoho plátce můžete mít podepsáno prohlášení za srpen. Za září můžete podepsat prohlášení u jiného zaměstnavatele.
Otázka: Dobrý den, Začal jsem spolupracovat s klientem z Anglie, pro kterého budu dělat servis (optimalizace a tvorba webových stránek). Jsem zde zaměstnán jako normální zaměstnanec na plnočasový úvazek, ale 5-10 hodin týdně chci navíc poskytovat službu klientovi do zahraničí. Pro orientaci, měsíčně by jsem nabyl přidanou hodnotu v ceně cca 15 tisíc korun. Jak tomu rozumím, pravděpodobně si budu muset zřídit živnost a fakturovat mu na konci měsíce příslušnou částku. Budu mu fakturovat i DPH(VAT)? V případě zřízení živnosti, budu ještě muset platit nějaké zálohy? Pravděpodobně ne, protože zaměstnavatel už za mně vše odvádí. Je to tak? Děkuji, Radek

Odpověď: Co se týká daně z příjmů, zálohy platit nebudete. Pokud dílčí základ daně ze závislé činnosti (zaměstnání) bude vyšší jak 50% zálohy se neplatí. U DPH je situace jiná. Buď se zaregitrujete dobrovolně jako plátce DPH. Každý měsíc jste povinen podat daňové přiznání a pokud je náplň, tak i souhrné a kontrolní hlášení. Máte nárok na odpočet daně na vstupu u plnění, které použijete pro Vaši ekonomickou činnost. Pokud tuto možnost nezvolíte, jste povinen se registrovat jako identifikovaná osoba dle §6i zákona 235/2004 Sb., o DPH. V tomto případě podáváte přiznání k DPH a souhrné hlášení jenom v měsíci, kdy poskytnete plnění do EU. Kontrolní hlášení nepodáváte a nemáte nárok na odpočet DPH na vstupu. V obou případech je daň v ČR osvobozena a daň si vyrovná Váš odběratel v EU.
Otázka: Dobrý den, potřebovala bych poradit se splátkovým kalendářem u nájmu nebytových prostor. Řekněme že fakturuji nájemné s tím, že nájemní smlouva podepsaná 31.5. je účinná od 1.6.2018. Splátky se hradí do 15. dne předcházejícího měsíce. Např. tedy dne 31.5. vystavím splátkový kalendář na jednotlivé splátky, DUZP by tedy byl vždy 15.den v měsíci. Jaké DUZP by mělo ale být u první splátky za červen (která by byla jinak splatná 15.5., v tu dobu ale ještě nájemní vztah neexistoval)? Jako DUZP tedy bude u první splátky uvedeno datum vystavení splátkového kalendáře (31.5.), datum účinnosti smlouvy (1.6.) nebo můžu dát např. 15.6. stejné jako u následující splátky na červenec?

Odpověď: Splátkový kalendář určuje budoucí platby. V nájemní smlouvě na něj musí být odkazováno. Uvedl bych tedy první splátku 15.6. (DUZP). Co se týče první platby, postupujte podle ustanovení §21 odst. 4 zákona 235/2004 Sb., o DPH. První poskytnutí služby je 1.6. Pokud tedy nedošlo k platbě dříve, je DUZP 1.6. Pokud jste peníze dostala dříve, např. při podpisu smluvy 31.5., je DUZP 31.5.  
Otázka: Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Od června do srpna pracuji brigádně na DPČ. Moje průměrná mzda je okolo 8 000/měsíc. Jelikož je mzda vyšší než 2 500,- odvádí se mi z ní zdravotní a sociální. Je možno tyto peníze nějakým způsobem dostat zpět (daňové přiznáni atd.?)? Děkuji.

Odpověď: Ne, sociální a zdravotní pojištění se u DPČ nezúčtovává. Řešením je uzavřít DPP. Pokud podepíšete prohlášení k dani, Váš výdělek nepřekročí 10.000,-- Kč/měsíc a pracujete celkem maximálně 300 hodin/rok, nic neplatíte.    
Otázka: Dobrý den, jsem čtvrtletní plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Vystavil jsem zálohou fakturu, která byla celá zaplacena, vystavil jsem na přijaté částky daňové doklady. Ještě jsem ale nedodal zboží(dodáno bude až za měsíc), mám tedy vystavit vyúčtovací fakturu nyní(zaplacená celá záloha), nebo až po dodání zboží? Moc Vám předem děkuji za radu.

Odpověď: Den uskutečnění zdanitelného plnění je dle §21 odst. 2 dodání zboží. Vyučtovací fakturu jste povinen vystavit do 15 dnů ode dne uskutečnění zdanitelného plnění. Ve Vašem případě tedy vystavíte fakturu nejdříve při dodání zboží. 
Otázka: Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec obecního úřadu. Od 1.6.2018 se mi změnil tarif na stupeň 11 (ze stupně 10), ale průměrný hodinový výsledek na výplatním lístku je shodný jako ve stupni 10. Mohu se zeptat jestli je to chyba účetní nebo se mi výdělek skutečně nezvýšil? Děkuji za info.

Odpověď: Pravděpodobně píšete o průměrném výdělku pro náhrady. Ten bude skutečně stejný, jako byl v 4 a 5 /2018. Průměrný výdělek pro náhrady se počítá z minuleho čtvrtletí. pro 2 čtvrtletí se počítá z příjmů za 1-3/2018. Od mzdy za 7/2018 se bude průměrný výdělek pro náhrady počítat ze mzdy za 4-6/2018 a měl by se Vám tedy zvýšit.    
Otázka: Mám řemeslnou živnost Výroba,opravy elektrických přístrojů a chtěl bych si založit další řemeslnou živnost Zámečnictví. Jak se potom počítají výdaje procentem? U každé živnosti zvlášt, nebo se to bere,jako bych měl živnost jednu.

Odpověď: Výdaje dle § 7 odst.7 zákona č. 586/1992 Sb. (výdaje paušálem) nelze kombinovat s uplatněním výdajů dle skutečnosti. Postupujete, jako byste měl jednu živnost. 
Otázka: Dobrý den, mám před sebou zapeklitou otázku. Do teď jsem podnikal jako živnostník v oblasti reklamy. Neměl jsem z povahy oboru téměř žádné náklady a danil jsem výdajovým paušálem. Od Července nebo Srpna tohoto roku si chci založit eshop a náklady mi stoupnou a paušál by se mi moc nevyplatil. Přitom bych chtěl, alespoň nějaký čas, pokračovat ve své stávající činnosti. Nejsem si úplně jist, jak takovou situaci vyřešit. Uvažoval jsem pro eshop o založení s.r.o., ale nevím zda je toto řešení to nejideálnější. Můžete mi prosím poradit? S pozdravem, David Mikulášek

Odpověď: Výdaje dle § 7 odst.7 zákona č. 586/1992 Sb. (výdaje paušálem) nelze kombinovat s uplatněním výdajů dle skutečnosti. Pokud jako podnikající fyzická osoba budete z eshopu upltňovat skutečné výdaje, paušální výdaje z reklamní činnosti již uplatnit nemůžete. Založení s.r.o. na eshop lze z daňového hlediska doporučit, musíte ale zvážit i jiné, než daňové aspekty (povinné vedení účetnictví, zpracování uzávěrky, ukládání do sbírky listin, vyšší sankce za porušení povinností apod.)
Otázka: Dobrý den, Z jakého řádku přiznání k daňi z příjmu FO se vypočítávájí výše zálohy. Předem děkuji za odpověď. Marki.Navratilova@seznam.cz

Odpověď: Řádek 74 daňového přiznání. 
Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak mám podávat daňové přiznání,když jsem na rodičovské dovolené,a měla jsem výdělky přes internet (dotazníky,klikačky,dopisování prací,...) přes 20000- 25000 cisteho za rok,a není žádná podepsána smlouva.Děkuji

Odpověď: Pokud vlastníte k uvedeným službám živnostenské oprávnění, budete příjem zdaňovat dle § 7, pokud nikoli, tak podle § 10 zákona o daních z příjmů. Z uvedených příjmů Vám daňová povinnost nevznikne.
Otázka: Moc děkuji za odpověď. Mohla bych mít ještě jeden dotaz? Zjistila jsem teď kontrolou záloh a DD k přijatým platbám, že jsem v 1/18 vystavila daňový doklad k přijaté platbě na nižší částku než byla uhrazena. Nevím jak se mi to povedlo, ale povedlo. Mohla bych teď v dubnu taky vystavit opravný daňový doklad k přijaté platbě jen na rozdíl? Ještě jednou moc děkuji.

Odpověď: Ne, Je nutno vystavit opravný doklad k přijaté platbě (§ 43 zákona o DPH) a podat dodatečné daňové přiznání za 1/2018.
Otázka: Dobrý den, vystavili jsme minulý měsíc fakturu za služby firmě na Slovensku. Teď bylo zjištěno, že faktura byla vystavena špatně, měla být vystavena na firmu v Čechách. Musíme udělat dodatečné přiznání za minulý měsíc a vydobropisovat fakturu na SK a vystavit novou do firmy v ČR nebo lze vystavit dobropis teď v dubnu a správnou fakturu? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Postupujte podle § 42 odst. 1 písm. a) zákona 235/2004 o DPH. Dle odst. 2 tohoto ustanovení vystavujete daňový doklad do 15 dnů ode dne zjištění rozhodných skutečností, vše tedy uvedete do dubna 2018.
Otázka: Dobrý den, Fyzická osoba, plátce DPH. Platila čtvrtletně zálohy na energie EON, neuplatňovala odpočet DPH. V lednu 2018 přišla konečná faktura, kde byla souhrnná rekapitulace FAKTUROVANÁ ČÁSTKA: ZD 9 897,84 Kč DPH 2 078,55 Kč CELKEM 11 976,39 Kč minus ZÚČTOVANÉ ZÁLOHY. Jelikož jsme si v průběhu roku 2017 neuplatňovali DPH ze zaplacených záloh, zálohy jen platili, bylo možné dát do daňového přiznání celou fakturovanou částku a zároveň uvést do kontrolního hlášení? Nebo jak v tomto případě postupovat správně? Děkuji

Odpověď: Ano, postup je možný. Vzhledem k tomu, že výsledná částka přesáhla 10.000,-- Kč, nebude se Vaše kontrolní hlášení shodovat s kontrolním hlášením Vašeho dodavatele. Budete pravděpodobně vyzvání ke kontrole správnosti kontrolního hlášení. Potvrďte správnost naposledy podaného kontrolního hlášení. Je možné, že fakturu budete muset předložit fyzicky k následné kontrole. To nic nemění na možnosti uplatnění odpočtu DPH tak, jak popisujete. Pokud se chcete tomuto postupu vyhnout, uplatňujte DPH na vstupu z každého dokladu o přijaté platbě, který je Váš dodavatel povinen vystavit do 15 dnů od přijetí platby, popřípadě dle platebního kalendáře.
Otázka: Dobrý den, já a moje dvě kolegyně jsme zaměstnané a k tomu na vedlejší činnosti OSVČ. Sdílíme spolu kancelář, kterou já mám pronajatou a s kolegyněmi mám podepsanou podnájemní smlouvu. Ony mi přispívají na nájem a na zálohy za energie té kanceláře, je to pro mě příjem, který musím danit? Pokud ano, mám ho v daňovém přiznání přičíst do dalších příjmů z nezávislé činnosti nebo se to píše až na tu další přílohu jako příjem z nájmu? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Jedná se u Vás o příjem dle §7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Pokud uplatňujete ve svých výdajích náklady na nájemné a na energie, jsou vašim příjmem i přijaté zálohy od Vašich kolegyň.
Otázka: Dobrý den, dodavatel bytového textilu (ručníky a osušky) ze Slovenska nám uvádí na faktuře Prenesenie daňovej povinnosti a 0% dph. On je plátce DPH na Slovensku a my plátce DPH zde v ČR. Jedná se o dovoz zboží z EU. Jedná se prosím o přenesení daňové povinnosti ? Nebo vystavuje chybné faktury....? Děkuji

Odpověď: V dotazu se jedná o pořízení zboží z jiného členského státu EU. Dovoz zboží je z nečlenských zemí EU. Pořízení zboží z jiného členského státu EU je v tomto státě osvobozeno od daně. Na Slovensku tedy bude na daňovém dokladu informace o osvobození od DPH. V ČR na daňovém dokladu nebo v evidenci pro účely DPH uvedete sazbu daně a daň platnou v ČR. Zároveň máte ve stejném období nárok (při splnění ostatních podmínek) na odpočet této daně na vstupu. Nejedná se tedy o přenesení daňové povinnosti. Toto ustanovení (§92a zákona 235/2004 Sb., o DPH) řeší jinou problematiku výhradně mezi plátci v ČR.    
Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně identfikovane osoby. Mám s.r.o v Česku a nakoupil jsem služby v roce 2017 od slovenského dodavatele. Musím se registrovat? Problem je, že v CR jsem jako neplátce DPH musím doplácet dan - reverse charge? Děkuji

Odpověď: Dle § 6h zákona č. 235/2004 Sb., o DPH je osoba povinná k dani (podnikatel) se sídlem v tuzemsku, která není plátcem, identifikovanou osobou ode dne přijetí služby s místem plnění v tuzemsku od slovenského dodavatele (který není usazen v tuzemsku). To znamená, že musíte odvést daň v ČR dle platné sazby pro konkrétní službu (většinou 21%) a podat daňové přiznání (pouze v období přijetí služby). Jako identifikovaná osoba nemáte nárok na odpočet daně na vstupu. Vaše výstupy dani nepodléhají. Je samozřejmě možné stát se plátcem daně, zdaňovat Vaše výstupy a uplatňovat daň na vstupu jak od plátců v ČR, tak i z EU.
Otázka: Dobrý den, přítel OSVČ má řemeslnou živnost, příjmy má pouze cca 400tis. Kč, výdaje má paušálem 80% - tudíž mu vychází nulová daň. Může v tomto případě uplatnit bonus na dítě? Nebo by musel výdaje mít jenom s paušálem 60%. Děkuji mockrát za odpověď.

Odpověď: Od roku 2017 může, ale je nuto v daňovém přiznání zaškrtnout políčko 'uplatňuji nižší limit u výdajů stanovených procentem z příjmů'.
Otázka: Dobrý den, pracuji již několik let jako zaměstnanec ve firmě. Od cca poloviny roku 2017 mám i vedlejší činnost - mám internetový obchod. Můj výdělek za minulý rok byl cca 15000. V práci jsem podepsal prohlášení daňového poplatníka s tím, že jsem si myslel, že si udělám daňové přiznání ohledně vedlejší činnosti sám. Teď ale nevím, jestli jsem tohle neměl oznámit už při podpisu prohlášení daňového poplatníka, že mám i vedlejší činnost. Nevím, co mám teď dělat. Můžete mi prosím pomoci? Myslím, že vždy v březnu se vrací s výplatou i přeplatek na dani a tak nevím, jestli už není pozdě. Děkuji mockrát za radu

Odpověď: Prohlášení jste podepsal, to je v pořádku. Oznámit vedlejší činnost zaměstnavatelovi nemusíte (pokud je Váš předmět činnosti odlišný od Vaší pracovní náplně a předmětu podnikání firmy, kde pracujete). Co ovčem nesmíte udělat je požádaat o roční zúčtování daně z příjmů. Musíte požádat o potvrzení příjmů a spolu s Vaší vedlejší činností zdanit. Přiznání letos podáváte k 2.4.2018.
Otázka: Dobrý den, jsem OSVČ od září 2017.Nahlásila jsem si daň podle skutečných nákladů, ale nyní bych chtěla udělat daně paušálem. Musím někde změnu předem hlásit? Děkuji

Odpověď: Ne, nic nehlásíte. Rozhodující je, jak vyplníte daňové přiznání za rok 2017. Paušál můžete uplatnit.
Otázka: Dobrý den. Jsem matka samoživitelka s dítětem 14 let. Od 26.10.2017 jsem na neschopence. V zaměstnání jsem podepsala papíry ohledně daní a chci se zeptat zda mi bude nějaké peníze vráceny. Prý samoživitelky nemají nárok na vrácení daní.Děkuju

Odpověď: Nelze odpovědět, protože neznám Vaše příjmy a zaplacenou daň v průběhu roku 2017, ale pravěpodobně ano. Pokud Váš příjem za rok 2017 činil alespoň 66.000,-- Kč hrubého a na dítě uplatňujede slevu vy, budete moci čerpat i daňový bonus. Požádejte zaměstnavatele o roční zúčtování.
Otázka: Dobrý den, jsem OSVČ a nové limity pro paušální výdaje 600 000 jsou naprosto likvidující. Jaké jsou možnosti snížit daňové zatížení, zejména sociální pojištění pokud je úhrn příjmů přes 1,5 mil. ročně?

Odpověď: Pokud jsou Vaše výdaje vyšší než uvedených 600.000,-- Kč, máte požnost vést daňovou evidenci nebo účetnictví. Pokud vyšší nejsou, můžete počínaje r. 2018 uplatnit pouze 600.000,-- Kč (u řemeslných činností 800.000,-- Kč).
Otázka: Předseda SVJ pracuje v hlavním pracovním poměru v našem SVJ dělá předsedu, Za funkci pobírá odměnu ve výši 4OOOKč za rok. Jak se tato odměna zdaní a kdo ji platí. Děkuji

Odpověď: Jedná se o závislou činnost (§6zákona 586/1992 Sb.) a zúčtovává jí zaměstnavatel. Veškeré odvody platí zaměstnavatel, tedy Vaše SVJ.
Otázka: Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, vedu daňovou evidenci. Na přelomu roku, 29. 12. 2017, jsem vystavila dvě faktury s datem splatnosti v roce 2018. Platba u obou byla na účet připsána v lednu 2018. Nyní zpracovávám DAP za rok 2017 a chci se zeptat, do kterého roku zahrnout tyto příjmy z hlediska daní z příjmů FO? Děkuji za odpověď

Odpověď: Zahrnete je daňového přiznání za rok 2018, tedy do přiznání, které budete podávat k 1.4.2019.
Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na termín vyplacení náhrady mzdy za prvních 14dnů nemocenské, hrazené zaměstnavatelem. Nemocenskou jsem začal 30.1.2018. Výplatu za měsíc leden jsem dostal, avšak by mne zajímalo, kdy je určený výplatní termín náhrady mzdy, kterou za prvních 14dní hradí zaměstnavatel. Vím, že účtovaci období je vždy od prvního do posledního dne v měsíci. Výplata je pak k 25. dní v měsíci následujícím. Takže pokud jsem za měsíc leden obdržel výplatu 25.unora a nemocenská je od 30.ledna a stále trvá, mám nárok na vyplacení náhrady mzdy již v měsíci únoru? Pěkný den.

Odpověď: Ne, nemáte. První 3 pracovní dny se náhrada neplatí. Na náhradu Vám vzniká nárok až za únor 2018 s výplatou ve výplatním termínu Vašeho zaměstnavatele, tj v březnu 2018.
Otázka: Dobrý den, v roce 2017 jsem byla v domácnosti bez příjmu a od listopadu jsem zaměstnaná. Podle potvrzení o výdělku jsem na dani nedovedla nic. Mám povinnost podávat daňové přiznání? V práci jsem o to nežádala,takže účetní to dělat nebude. A pokud třeba příští rok na dani už něco odvedu,mám povinnost dan.přiznání podat nebo ne? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pokud nemáte jiné příjmy vyšší než 6.000,-- Kč ze zaměstnání od jednoho plátce, nejste povinna podávat daňové přiznání k daním z příjmů (§ 38g, odst.2 zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů).
Otázka: V roce 2017 jsem byla vedena na ÚP a 9.10.2017 jsem se stala OSVČ a za toto období jsem si vydělala 49200Kč. Jak a jestli vůbec do DP(paušálem) započítat školkovné a odpočet na dítě. Děkuji

Odpověď: Ve Vašem případě slevy neuplatníte. Z uvedeného příjmu je daň se základní slevou na poplatníka 0. Lze tedy uvažovat pouze o daňovém bonusu na dítě. Tam ale nesplňujete podmínku, že ve zdaňovacím období máte příjem podle § 6 nebo 7 ( a 8, 9 pro rok 2017) alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.
Otázka: Dcera je OSVČ a je na rodič.dovolené, výdělek z OSVČ par7 má 66000,- Kč hrubého ( pracovala v roce 2017 pouze 3 měsíce). Po odečtení výdajů paušálem jí zbyde daň . základ pouze 13200,-Kč. Netuším zda pro nárok na vrácení bonusu se zahrnuje hrubý příjem bez odečtení výdajů což by splňovala,( 6x minim.mzda) nebo čistý příjem což je vlastně základ daně v daňovém příznání a to by nesplňovala. Byla by škoda , aby přišla o daňový bonus. Děkuji

Odpověď: Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6 nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2017 mohlo jít i o příjem dle § 8 a 9. Jedná se tedy v dikci zákona o příjem, nikoli základ daně. Ve Vašem dotazu se tedy jedná o částku 66.000,-- Kč. Podotýkám, že výdaje paušálem nemáte povinnost uplatnit. V daňovém přiznání máte povinnost přiznat příjmy a možnost uplatňovat výdaje. Nicméně s ohledem na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení je pro Vás výhodnější paušální výdaje uplatnit.
Otázka: Dobrý den, dodavatel nás nyní, tj. leden 2018 informoval o neuhrazené faktuře z května 2017. Dodavatel následně přiznal, že v průběhu roku měnil účetní program a došlo k tomu, že daná faktura nám nebyla vůbec zaslána. Jedná se o fakturu z přenesenou daňovou povinností. Jak ji nyní mám zaúčtovat? Bude tedy nutné sestavit dodatečné přiznání k DPH za 2.čtvrtletí a i kontrolní hlášení nebo mohu DPH zaúčtovat až nyní a v kontrolním hlášení uvést datum uskutečnění květen 2017? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pokud budete účtovat v lednu 2018, musíte účtovat časové rozlišení 383/321. Na konci roku 2017 si vytvořte časové rozlišení 5XX/383. Dph uplatníte v tom období, kdy jste obdrželi daňový doklad, tj leden 2018. Do kontrolního hlášení uvedete datum uskutečnění květen 2017.
Otázka: Dobrý den, našla jsem dobropis z 05/2017, který se nevztahuje k žádné faktuře vydané. Tudíž DBP nemá existovat. Fakturantka co jej vytvořila a účetní co jej zaúčtovala, tak tu nepracují. Prosím o radu jak se s tím účetně vypořádat. Děkuji

Odpověď: Pokud jste v účetnictví našla vydaný dobropis, který Vám snížil DPH na výstupu jste povinna dle § 43 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH vystavit storno dobropisu. Dále jste povinna podat dodatečné přiznání za 5 2017. Dobropis je účtován -311/-602, storno dobropisu zaúčtujte stejně s kladným znaménkem. Oba doklady poté započtěte.
Otázka: Dobrý den, prosím o odpověď, jakými předkontacemi zaúčtuji u nestátní neziskové organizace přenesenou daňovou povinnost u FD za opravu. Jsme plátci DPH. Dále ještě jak zaúčtuji pořízení a proplacení zdravotního průkazu u zaměstnance? Ještě jsem se s tím nesetkala.

Odpověď: Jednáli - se o opravu nemovitosti, u které nemáte nárok na odpočet DPH, musíte zaúčtovat opravu 511/321 a k tomu DPH uvést do evidence pro DPH, i když na dokladu není vyčísleno. Dle § 92a odst.3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH je plátce, pro kterého je zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti uskutečněno, povinen doplnit výši daně v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty. Za správnost vypočtené daně odpovídá plátce, pro kterého je plnění uskutečněno, tedy Vy. V daňovém přiznání musíte toto plnění uvést pouze do ř. 10 (11). Zdravotní průkaz se účtje na osobní náklady, skupina 52X.
Otázka: Dobrý den, ráda bych poprosila znalejší o radu ohledně účtování. Jde o nákup drobného majetku do 3000 Kč - dle směrnice je veden v podrozvaze. Ale jak zaúčtuji majetek, který ještě není dán do užívání? Může být zaúčtován na účet 112 a pak po zařazení do užívání dán teprve na 501 a do podrozvahy? Jde zde sice o příspěvkovou organizace, ale podobný princip bude i u podnikatelů Moc děkuji za rady a přeji krásný den

Odpověď: Ano, drobný majetek do zařazení do užívání může být při metodě 'A' účtován tak, jak popisujete.
Otázka: Dobrý den. Syn pokračuje bez přerušení ve studiu na vysoké škole v dalším akademickém roce 2016/2017. Potvrzení o studiu jsme zaměstnavateli doložili s datem říjen 2017. Zaměstnavatel požaduje toto potvrzení s nejzašším datem září . Je to nezbytné? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dle § 38l odst.3 písm. d) prokazujr poplatník plátci daně potvrzením školy, že zletilé dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem. Pokud škola potvrdí výše uvedené v říjnu 2017, může plátce daně přiznat slevu až od října s tím, že poplatník slevu uplatní v rámci ročního zúčtování. Pokud plátce daně ani tak slevu nebude chtít přiznat, je řešením podat si daňové přiznání sama.
Otázka: Dobrý den, syn začal pracovat na hlavní pracovní poměr, stále ale studuje v kombinované formě na vysoké škole v doktorském studijním programu. Mám jako rodič stále nárok na slevu na dítě? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pokud Vám vznikl nárok na uplatńování slevy na dítě podle ostatních ustanovení zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů, nemá vznik pracovního poměru vliv na uplatnění této slevy. Podotýkám, že sleva se poskytuje do dovršení 26 let věku.
Otázka: Chceme-li jako firma s.r.o. darovat odepsané osobní auto, jaký je postup?

Odpověď: Pokud darujete odepsané osobní auto, je nutné ho nejprve ocenit. Pokud bylo na vstupu uplatněno DPH, je nutno DPH odvést. Zaúčtujete: vyřazení automobilu 082/022 ocenění automobilu 378/641 (343) darování automobilu 543/378   Upozorňuji, že účet 543 je nedaňový a je nutno ho uvést do řádku č. 40 daňového přiznání.  
Otázka: Mám nárok na uplatnění slevy na dítě i v případě, že můj pravidelný měsíční příjem činní přibližně tři tisíce měsíčně?

Odpověď: Podle § 35c odstavec 4 zákona 586/1992 Sb., o dani z příjmu může daňový bonus uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy; u poplatníka, který má příjmy pouze podle § 9 nesmí výdaje převýšit tyto příjmy. Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně s výjimkou příjmů, u nichž se uplatní postup dle § 36 odst. 7 nebo 8 a příjmy, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění. Minimální mzda je k dnešnímu dni 9.900,-- Kč. Pro uplatnění daňového bonusu tedy musí být Váš příjem minimálně 6 x 9.900, tj. 59.400,-- Kč za rok. 
Otázka: Do kdy mám podat daňové přiznání pro fyzické osoby?

Odpověď: Daňové přiznání za rok 2015 se podává do 1.4.2016. 

Zeptejte se nás