Virtuální měna je digitální měna, představující vyjádření hodnoty, která plní funkce peněz. Nejznámější jsou Bitcoin, Litecoin, v současnosti je jich několik tisíc. Aktuální kurz je možné zjistit na burze, kde s nimi lze obchodovat.

Pokud jste se rozhodli koupit virtuální měnu na firmu, u provozovatele směnárny nebo burzy si založíte firemní účet. Musíte dopředu absolvovat ověření pravosti firmy, dále udáte veškeré firemní údaje, bankovní účet a výpis z OR.

Po vytvoření účtu můžete začít obchodovat a používat Bitcoiny jako investici. Ať už je budete směňovat za své služby, nebo třeba platit výplaty svým zaměstnancům ve firmě. Z pohledu účetního jsou směny virtuální měny osvobozeny od DPH, daní se v momentě, kdy se směnují za bankovky či mince. Pokud koupíte a prodáte virtuální měnu v jednom účetním roce, poskytnete FÚ přehled o příjmech a výdajích. Po vypočtení základu daně zaplatíte 19% státu a zůstane Vám zdaněný příjem. Stejným způsobem zdaníte, jestliže koupíte měnu v jednom roce a prodáte v následujícím, hodnotu nákupu ale musíte převést do následujícího účetního roku. Kurz určíte podle průměrného kurzu poskytovatele ke dni, kdy jste měnu koupili.

Platba virtuální měnou je díky veřejné databázi transparentní, ukazují se v ní všechny uskutečněné transakce. Některé státy již navrhují vznik vlastních virtuálních měn, také v ČR narůstá počet firem, které za své služby přijímají Bitcoiny.